Służą do kompensacji posuwów osiowych, bocznych oraz kątowych. Chronią przed gwałtownymi zmianami ciśnienia, redukując wewnętrzne naprężenia instalacji, obciążenia termiczne i inne ruchy fizyczne. Tłumią hałas i wibracje.
W zależności od zastosowania, warunków pracy (rodzaj medium, temperatura, ciśnienie), wymiarów geometrycznych i ustawień rurociągu konieczny jest odpowiedni dobór materiałów do budowy
kompensatorów gumowych. Popularnymi materiałami wykorzystywanymi przy uszczelnieniach są:
Kompensatory gumowe zbudowane są głównie z materiałów elastomerowych, lecz w zależności od potrzeb wzmacniane – syntetykami i stabilizującymi pierścieniami stalowymi. Kompensatory posiadają kołnierze stałe oraz obrotowe, wykonane z trwałych materiałów najwyższej jakości (np. stal węglowa, aluminium, stale nierdzewne i kwasoodporne).
Kompensatory gumowe znajdują zastosowanie w instalacjach wodnych, c.o., olejowych, chemicznych, gazowych, sanitarnych i klimatyzacyjnych. Sprawdzają się w energetyce (elektrownie wodne, cieplne i atomowe), budownictwie, hutnictwie, w przemyśle spożywczym i cukierniczym, a także papierniczym.