Sprężynowanie uszczelnień włazów służy utrzymaniu nacisku uszczelnienia włazów w trakcie rozruchu (dosuwania) i opuszczania kotłów z pokrywą zasilaną ciśnieniem wewnętrznym. Nieszczelności spowodowane opuszczaniem nacisku na uszczelnienie zostają powstrzymane poprzez zespół sprężyn ulokowany skrajnie na zewnątrz, w ten sposób, że sprężyny (wypusty) utrzymują minimalny nacisk uszczelnienia. W połączeniu z bezpiecznymi wydmuchowo uszczelnieniami włazu z programu KSD „Premium” można zagwarantować trwałą szczelność.
Systemy uszczelnienia planowane są z uwzględnieniem parametrów dostosowanych do indywidualnych potrzeb Klienta i instalowane na życzenie przez obsługę serwisową KSD.
Zastosowane uszczelnienia rozmieszczane są w bocznikach siłowych, tak że przy zmniejszonej szerokości uszczelnienia w stosunku do uszczelnienia standardowego docisk zostaje zwiększony dzięki niewielkiej powierzchni uszczelniającej. Dwuteownik przyjmujący siłę nacisku od określonej wartości zapobiega nadmiernemu naciskowi na uszczelkę.
Po otwarciu włazu dwuteownik (wspornik) może być użyty ponownie, jednak materiał miękki zostanie wymieniony. Wysokość materiału (uszczelnienia) miękkiego jest elastyczna i dostosowuje się m.in. do stanu powierzchni uszczelniającej. Można wybrać dowolnie kształt uszczelnienia (okrągłe, owalne lub narożne).
Głównym założeniem programu MICA jest to, by ochronić przed działaniem tlenu tworzywo czystego grafitu, posiadającego znakomite właściwości poprzez strefę blokującą MICA. Poprzez włączenie wstępne strefy blokującej powstają w strefie uszczelnienia obojętne warunki.
Strefa zamknięta (blokująca) włączana jest wstępnie po stronie, która ma być chroniona. W przypadku uszczelnień kołnierzowych możliwe są następujące kombinacje: